Kina pobjeđuje Zapad u utrci za ključne tehnologije, tvrdi izvješće

Kina je vodeća u svijetu u čak 37 od 44 područja ključne tehnologije, a zapadne demokracije zaostaju u utrci za znanstvenim i istraživačkim otkrićima, pokazalo je izvješće australskog think tanka. Kina je u poziciji postati vodeća svjetska tehnološka velesila, a njezina dominacija već obuhvaća obranu, svemir, robotiku, energiju, okoliš, biotehnologiju, umjetnu inteligenciju (AI), napredne materijale i ključnu kvantnu tehnologiju, navodi se u izvješću Australskog instituta za stratešku politiku (ASPI).

Ključna područja kojima dominira Kina su, među ostalim, dronovi, umjetna inteligencija i strojno učenje, električne baterije, nuklearna energija, fotonapon, kvantni senzori i ekstrakcija ključnih minerala prema izvješću “Critical Technology Tracker” objavljenom jučer.

Kineska dominacija u nekim područjima toliko je ukorijenjena da se svih 10 vodećih svjetskih istraživačkih institucija za određene tehnologije nalaze u toj zemlji, prema ASPI-ju. Za usporedbu, Sjedinjene Države vode u samo sedam kritičnih tehnologija, uključujući sustave za lansiranje u svemir i kvantno računalstvo, prema ASPI-ju, udruzi koja se financira od australske, britanske i američke vlade, kao i iz izvora iz privatnog sektora.

UK i Indija su popisu među prvih pet zemalja kod 29 područja ključne tehnologije, a Južna Koreja i Njemačka su u prvih pet u 20 odnosno 17 tehnologija, navodi se u izvješću. ASPI je rekao da bi rastuća kineska moć u ključnim tehnologijama, za koju taj think tank smatra da je rezultat dugoročnog planiranje kineske politike, trebala biti “poziv na buđenje za demokratske nacije”.

“Dugoročno gledano, vodeća pozicija Kine u istraživanju znači da se postavila za dominaciju ne samo u trenutnom tehnološkom razvoju u gotovo svim sektorima, već i u budućim tehnologijama koje još ne postoje”, tvrde u izvješću. “Bez kontrole, tehnološki razvoj uz autoritarnu državu mogli bi dovesti do toga da razvoj, testiranje i primjena novih, kritičnih i vojnih tehnologija nisu otvoreni i transparentni i gdje ih ne mogu pažljivo nadzirati neovisno civilno društvo i mediji”.

Think tank je iznio 23 preporuke za zapadne zemlje i njihove partnere i saveznike. Oni uključuju uspostavljanje državnih fondova za financiranje istraživanja i razvoja (R&D), olakšavanje tehnoloških viza, “prijateljsko podupiranje” i potpore za istraživanje i razvoj među državama te traženje novih javno-privatnih partnerstava kako bi mogli konkurirati Kini.





Komentari

komentar

You may also like